Żegnaj mistrzu!

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Barcelona nie byłaby tym miastem gdyby nie prace genialnego architekta Antonio Gaudiego. Ale gdy zaczynamy zwiedzać, to miasto okazuje się, że nie tylko Gaudi tworzył niesamowite budynki, które nadały kształt i sens miastu! Lluis Domenech y Montaner, Josep Puig i Cadafalch czy Enric Sagnier i Villavecchia na stałe wpisali się w krajobraz Barcelony.

Te tradycje trwają do dziś i są one widoczne w różnych częściach miasta, czy to w dzielnicy Villa Olimpica gdzie najlepsi architekci lat 90 zaprojektowali wioskę olimpijską, czy w dzielnicy Poble Nou gdzie zaprojektowano biznesową część miasta.

W obecnym czasie kolejny z architektów znów nadał temu miastu pewien rys! Ricardo Bofill, stworzył jedne z najbardziej ikonicznych budynków obecnej Barcelony.

Ricardo Bofill zmarł 14 stycznia 2022 roku

A tym wpisem chcemy przypomnieć jedne z jego najbardziej znanych prac.

Hotel W

To absolutny symbol obecnej Barcelony i jeden z najwybitniejszych budynków w mieście. Hotel W znajdujący się na barcelońskim nabrzeżu wyznacza swoistą granicę pomiędzy barcelońskimi plażami a miejskim portem, granicę między Barcelonetta a wzgórzem montjuic. To hotel, który stał się ikoną i punktem rozpoznawczym miasta.

Budynek Walden 7

Ten dziwny i niesamowicie fotogeniczny budynek nie znajduje się w samej Barcelonie a w oddalonym o kilka kilometrów Sant Despi. Jego różowawe odcienie i ogródki wewnątrz budynku to bardzo charakterystyczne elementy tego budynku. Przez długi czas był otwarty dla zwiedzających, ale zwiększające się rokrocznie grupy odwiedzających go osób spowodowały jego zamknięcie dla postronnych. Obecnie podziwiać go można tylko z zewnątrz (choć i tak robi niesamowite wrażenie!) to jeden z przykładów hiszpańskiej architektury brutalistycznej.

Cementownia

Jak przystało na wielkiego architekta, jego pracownia nie mogła odbiegać od artystycznych wizji mistrza. I tak została ona zlokalizowana w… dawnych budynkach cementowni! Fabryka pochodząca z okresu pierwszej industrializacji Katalonii. Budowana była etapami, przez co była wielokrotnie rozbudowywana, kiedy wymagały tego proces produkcyjny! Odnajdziemy tu przykłady kilka architektonicznych stylów: surrealizm, prezentowany w schodach donikąd; abstrakcjonizm czy brutalizm.

I choć jest to nieco mniej znane dzieło mistrza to efektem końcowym jest rodzaj nowoczesnego pałacu z wyraźnymi odwołaniami do natury.

Terminal 1 lotniska El Prat

Inauguracja terminala potwierdziła pozycję lotniska w Barcelonie jako jednego z dziesięciu najlepszych w Europie. Tę gigantyczną szklaną fasadę i ponad milion metrów kwadratowych codziennie odwiedza około 100 000 osób!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!