Biblioteka Publiczna Arus

Passeig de Sant Joan, 26, 08010 Barcelona, Hiszpania
Nasza Ocena

Czy wiesz że

Barcelona ma świetną sieć bibliotek publicznych, oferujące doskonałe usługi dla mieszkańców, dodatkowo dają Ci możliwość na znalezienie idealnej książki, masz też ogromny księgozbiór na wyciągnięcie ręki. Wiele bibliotek publicznych w Barcelonie oferuje warsztaty czy imprezy dla dzieci to również doskonałe miejsce na relaks i zanurzenie się we wspaniałą historię z filiżanką kawy, czy herbaty. W Większości dzielnic jest lokalna biblioteka, ale oprócz tego w Barcelonie jest kilka bibliotek o znaczeniu historycznym, które warto zobaczyć nie tylko ze względu na ich architekturę, ale przede wszystkim, dlatego że odegrały ważną rolę w historii Barcelony. Jedną z takich bibliotek jest Biblioteka Publiczna Arus, która od lat fascynuje gości, nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale przede wszystkim ze względu na historyczny związek z masonami.

Historia masonerii w Barcelonie

Zapewne słyszałeś o masonach, tajnym stowarzyszeniu, które jest przedmiotem niezliczonych książek, filmów i teorii spiskowych. Podobnie jak wiele europejskich stolic, również w Barcelonie odnajdziesz ślady historii masonerii i symboli ukrytych w całym mieście. Ildefons Cerdà był planistą miasta w 1860 roku, który pomógł zaprojektować układ nowoczesnego miasta Barcelony i zaplanował miasto z myślą o zasadach masońskich. W tym czasie istniało ponad 170 loży masońskich w Hiszpanii, a jedna z nich mieściła się w obecnej bibliotece. Dodatkowo Biblioteka Publiczna Arus znajduje się przy Passeig Sant Joan, ulicy nazwanej na cześć świętego Jana, patrona masonów.

Początki biblioteki Arus

Biblioteka Publiczna Arus nie zawsze była biblioteką, kiedyś była domem jej imiennika, Rossenda Arúsa, który był wpływowym dramatopisarzem i dziennikarzem w tym czasie. Prowadził masońskie spotkania w swoim domu od 1888 roku miał również wielką siłę i wpływy w zakulisowych rozgrywkach w Barcelonie. On i jego koledzy z masońskiej loży mieli bardzo silne więzi polityczne, które wykorzystywali do swoich celów i na swoją korzyść. Wkrótce dom Arúsa stał się oficjalną świątynią masońską, a po jego śmierci w 1891 roku stał się biblioteką masonów.

Podczas dyktatury Franco nakazał zburzyć wszystkie budynki masońskie. Większość z nich zgodnie z rozkazem została zniszczona, jednakże Bibliotece Publicznej Arús udało się przetrwać ten okres, będąc chronioną i ukrywaną przed rozkazem i ludźmi reżimu. Po zakończeniu dyktatury masoni Barcelony zdecydowali się na jej demaskację i otworzenie jej dla publiczności.