Czy sztuczna inteligencja pomoże w zaplanowaniu urlopu w Barcelonie?

Napisał Piotr
18 min. aby przeczytać

Ostatnie tygodnie to prawdziwy szał związany ze sztuczną inteligencją. Z każdego wręcz miejsca wylewają się obrazy wygenerowane przez AI, a rozmowy prowadzone z czatbotem stają się wręcz legendarne. Postanowiłem zatem sprawdzić, w jakim stopniu sztuczna inteligencja sprawdzi się w mojej branży i czy powinienem już zacząć szukać jakiegoś nowego zajęcia, bo AI skutecznie wypchnie nas wszystkich z rynku pracy jako kompletnie nieprzydatnych.

Jaki bowiem jest sens płacenia za plany, wycieczki czy informacje na temat danego miejsca jak to samo mogę uzyskać w ciągu 3 minut, pytając o to wciąż darmowego czatbota.

Sprawdźmy zatem, jak szybko będę musiał szukać pracy.

Rozmowa z chatbotem

Na pierwszy ogień poszło pytanie, które zadaje właściwie każdy wybierający się na urlop:

Co warto zobaczyć w Barcelonie podczas 4-dniowego urlopu?

Moje pytanie

Po dłuższej chwili namysłu czat bot w końcu odpowiedział … ale w połowie udzielania odpowiedzi niestety doznał jakiegoś błędu (i tak jeszcze 3 razy) więc odpowiedź trzeba było powtórzyć — widać wciąż występują drobne problemy techniczne, ale te pewnie szybko zostaną rozwiązane.

Po kilku próbach udało się uzyskać całkiem nieźle wyglądający plan zwiedzania — na plecach pojawiły się ciary, a stróżka potu spłynęła po mojej skroni. Nerwowo sięgnąłem po mapę i zacząłem analizować przedstawiony plan.

Czas mojego bezrobocia zaczął się zbliżać bardzo szybko!

Plan zwiedzania i drobne nieścisłości

Oto propozycja planu zwiedzania Barcelony na 4 dni, który umożliwi Ci poruszanie się po mieście na piechotę:

Dzień 1:

 • Katedra La Seu
 • Pałac Kataloński
 • Plac Kataloński
 • Casa Batlló
 • La Pedrera
 • Park Ciutadella

Dzień 2:

 • Katedra Sagrada Familia
 • Hospital de Sant Pau
 • Avenida Gaudi
 • Plaza de Toros Monumental
 • Passeig de Sant Joan

Dzień 3:

 • Klasztor Montserrat (wycieczka poza miasto, korzystając z transportu publicznego)
 • Park Guell

Dzień 4:

 • Muzeum Picassa
 • Barrio Gotico
 • Muzeum Historii Miasta
 • Plac Sant Felip Neri
 • Bunkry na Turó de la Rovira

Oczywiście, to tylko propozycja i możesz dostosować plan do swoich preferencji i zainteresowań. Pamiętaj również, że w zależności od twojego tempa zwiedzania i ilości czasu spędzonego w każdym miejscu, możesz potrzebować więcej lub mniej czasu, aby zobaczyć wszystko, co chcesz zobaczyć.

OpenAi

To, co przykuło moją uwagę to propozycja już z pierwszego dnia, aby odwiedzić „pałac kataloński”

Hmm znam plac kataloński albo np. pałac Gull, ale pałacu katalońskiego nie kojarzę (sic!). Stwierdziłem zatem, aby dopytać, o co dokładnie chodzi — być może jednak nie znam tego miasta tak, jak mi się wydaje, a ów pałac po prostu przez ostatnie 6 lat przeoczyłem.

Powiedz mi coś więcej na temat pałacu katalońskiego?

Moje pytanie

Ale odpowiedz, którą uzyskałem, nie tylko nie rozwiała moich wątpliwości, co dodatkowo wprowadziła nowe pytania.

Pałac Kataloński (Catalunya Palace) to budynek w centrum Barcelony, który zbudowano na początku XX wieku. Jest to imponująca budowla, która stanowi ważny element architektury modernistycznej miasta.

Pałac Kataloński powstał jako hotel w 1898 roku z okazji Wystawy Światowej w Barcelonie, która była wielkim wydarzeniem dla miasta i całej Hiszpanii. Hotel był jednym z najważniejszych i najbardziej luksusowych w mieście, co przyciągało wielu ważnych gości.

Budynek został zaprojektowany przez Josepa Domènecha i Lluisa de Montanera, dwóch czołowych architektów modernistycznych Barcelony. Charakterystyczne dla budynku są jego fasada wykonana z cegły i kamienia, a także bogato zdobione wnętrza z wysokimi sufitem, kryształowymi żyrandolami i marmurowymi schodami.

W czasie hiszpańskiej wojny domowej, w 1936 roku, budynek został zamknięty i wykorzystany jako centrum wojskowe. Po wojnie budynek został odrestaurowany i przywrócony do swojego pierwotnego celu jako hotel.

Dzisiaj Pałac Kataloński to jedno z najbardziej luksusowych hoteli w Barcelonie, który przyciąga gości z całego świata swoim pięknem i niepowtarzalnym stylem. W Pałacu Katalońskim znajdują się również sklepy, restauracje i centrum konferencyjne.

OpenAi

Muszę powiedzieć, że kilka elementów tej wypowiedzi wprawiło mnie absolutnie w zdumienie, ale postanowiłem dopytać, gdzie ów hotel się znajduje.

Podaj dokładny adres, gdzie znajduje się pałac kataloński?

Moje pytanie

I po uzyskaniu odpowiedzi byłem wręcz oszołomiony.

Dokładny adres Pałacu Katalońskiego to:

Catalonia Palace Hotel Gran Via de les Corts Catalanes, 644 08007 Barcelona Hiszpania

Budynek znajduje się przy Plaça de Catalunya, na skrzyżowaniu dwóch głównych ulic: Gran Via de les Corts Catalanes i Passeig de Gracia.

OpenAi

Sprawdziłem zatem, co znajduje się pod rzeczonym adresem. Okazuje się, że budynek nie znajduje się na skrzyżowaniu tych 2 ulic, a już na pewno nie przy placu katalońskim!

Trzeba też przyznać, że nie ma tam nic, co przypominałoby opisywany hotel (choć sam hotel jak widać jest w tym miejscu)

Postanowiłem zatem dopytać o nieco inne szczegóły związane właśnie z owym budynkiem:

Powiedz mi kim był Josepa Domènecha, a także kim był Lluisa de Montanera i jaka łączyła ich relacja?

Moje pytanie

Przez nieuwagę nie zauważyłem, że drugiego architekta, o którego pytałem, przedstawiłem w rodzaju żeńskim — mój błąd… ale moment!

Josep Domènech i Estapà (1858-1917) był katalońskim architektem, który działał głównie w Barcelonie i innych miastach Katalonii w ciągu końca XIX i początku XX wieku. Jego styl architektoniczny był bardzo wpływowy w tym okresie, a on sam był jednym z najważniejszych przedstawicieli katalońskiego modernizmu, który był lokalnym odpowiednikiem ogólnoeuropejskiego ruchu artystycznego znanego jako secesja.

Lluisa de Montaner i Armengol (1863-1949) była również katalońską architektką i projektantką, działającą w podobnym czasie co Domènech. Była jedną z pierwszych kobiet w Hiszpanii, która uzyskała dyplom z architektury, i jest znana przede wszystkim ze swojego wkładu w projektowanie wnętrz i mebli.

Domènech i Montaner mieli wiele wspólnego. Oboje byli kluczowymi postaciami katalońskiego modernizmu i często pracowali razem przy projektowaniu budynków i wnętrz. Wspólnie stworzyli wiele ważnych dzieł architektury w Barcelonie, w tym Palau de la Música Catalana i Hospital de Sant Pau, które obecnie są uważane za jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście. Montaner była również żoną Domènecha i często pomagała mu przy projektowaniu i dekorowaniu budynków.

OpenAi

Problem w tym, że ani Josep Domènech i Estapà, ani tym bardziej Lluisa de Montaner i Armengol (która po prostu nigdy nie istniała) nie mają NIC WSPÓLNEGO np. z wybudowaniem Palau de la Música Catalana czy Hospital de Sant Pau, – te bowiem wybudował … lluis Domènech i Montaner 🙈

Sztuczna inteligencja rozkleiła te 2 nazwiska, a następnie stworzyła z nich, 2 osobne postacie architektów — z jednym trafiła (Josep Domènech i Estapà rzeczywiście istniał, choć projektował coś zupełnie innego), drugi a właściwie druga to już absolutny wymysł AI

Dalej było tylko lepiej 😂

Na tapetę wziołem dzień drugi i avenida Gaudi

Dzień 2:

 • Katedra Sagrada Familia
 • Hospital de Sant Pau
 • Avenida Gaudi
 • Plaza de Toros Monumental
 • Passeig de Sant Joan
Propozycja OpenAi na dzień 2 zwiedzania miasta

W Barcelonie rzeczywiście jest taka ulica. Łączy ona kościół Sagrada familia i Hospital Sant Pau i Santa Creu. Z ciekawostek to na ten ulicy znajdują się latarnie uliczne zaprojektowane przez Pere Falques y Urpi (ten sam, który zaprojektował fontanno latarnię canaletas)

No to pytam:

Co można zobaczyć na Avenida Gaudi

Moje pytanie

A w odpowiedzi dostaję coś, co może spowodować:

 • Wybuch śmiechu u osoby, która była kiedyś w Barcelonie.
 • Uśmiech politowania u osoby znającej miasto.
 • Efekt wow u osoby planujące swój wyjazd, która miasta nie zna.

Bowiem

Avenida Gaudi to ulica w Barcelonie, położona w pobliżu Sagrada Familia, która została zaprojektowana przez architekta Antoniego Gaudí. Ulica jest bardzo charakterystyczna ze względu na swój styl architektoniczny, który w pełni oddaje artystyczne dziedzictwo Gaudí’ego.

Przy Avenida Gaudi znajduje się wiele ważnych zabytków i atrakcji turystycznych, w tym:

 1. Casa Calvet – budynek mieszkalny zaprojektowany przez Gaudí’ego, z ceglaną fasadą i dekoracyjnymi elementami.
 2. Casa Vicens – pierwszy dom zaprojektowany przez Gaudí’ego, który teraz jest muzeum. Posiada on kolorowe mozaiki i bogatą dekorację.
 3. Torre Bellesguard – budynek mieszkalny zaprojektowany przez Gaudí’ego, z charakterystyczną wieżą, która jest widoczna z daleka.
 4. Park Guell – park zaprojektowany przez Gaudí’ego, znajdujący się nieco dalej od Avenida Gaudi, ale wciąż w pobliżu. Jest to miejsce, w którym można podziwiać unikalną architekturę, ciekawe rzeźby i piękne krajobrazy.

Poza tym, na Avenida Gaudi znajdują się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje, które są popularne wśród turystów i mieszkańców Barcelony. Ulica jest pięknie wybrukowana i pełna zieleni, co czyni ją idealnym miejscem na spacer i relaks w międzyczasie podczas zwiedzania miasta.

OpenAi

Jeśli nie wiecie, to miejsca te są rozrzucone po całej Barcelonie, zresztą spójrzcie na mapę

Na koniec pozostało mi zapytać o polskie elementy w barcelońskiej architekturze:

Wymień imiona Polaków, którzy pomagali Antonio Gaudiemu w projektowaniu kościoła Sagrada familia

Moje pytanie

I tu sztuczna inteligencja wybrnęła z podstępnego pytania! 😉

Antoni Gaudí miał w swoim zespole projektowym kilku polskich pracowników, którzy pomagali mu w budowie kościoła Sagrada Familia. Wśród nich byli:

 1. Józef Maria Jujol – urodzony w Tarragonie architekt i rzeźbiarz o polskich korzeniach. Był bliskim współpracownikiem Gaudíego i miał znaczny wpływ na kształtowanie stylu architektonicznego kościoła.
 2. Czesław Terradas – architekt o polskich korzeniach, który był odpowiedzialny za prace przy projektowaniu wieży, fasady i dachu kościoła.
 3. Francesc Berenguer – architekt pochodzący z Katalonii, ale o polskim pochodzeniu, który pomagał Gaudíemu w projektowaniu i budowie kościoła Sagrada Familia.

Warto zaznaczyć, że pomimo polskiego pochodzenia tych architektów, nie byli oni uznawani za Polaków, a raczej za Katalończyków, ze względu na swoje silne związki z Katalonią i jej kulturą.

OpenAi

Spytałem zatem:

Czy jesteś pewna, że Józef Maria Jujol miał polskie korzenie?

Moje pytanie

a w odpowiedzi:

Nie mam informacji, że Józef Maria Jujol miał polskie korzenie. Jujol był hiszpańskim architektem i projektantem, urodzonym w Tarragonie w Hiszpanii w 1879 roku. Był częstym współpracownikiem Antoniego Gaudiego i zaprojektował wiele budynków w Barcelonie, w tym kościół Sagrada Familia i Casa Batlló.

OpenAi

Ponownie zadałem to samo pytanie:

Wymień imiona Polaków, którzy pomagali Antonio Gaudiemu w projektowaniu kościoła Sagrada Familia

Moje pytanie (po raz drugi)

I kolejna szokująca odpowiedź

Przepraszam za moją wcześniejszą nieścisłość – nie ma informacji o polskich architektach pracujących przy budowie Sagrada Familia. Antonio Gaudi miał jednak w swoim zespole architektów m.in. dwóch Polaków – Józefa Męciny-Krzesz i Czesława Terradasa.

OpanAi

Szok więc dopytałem:

Kim był Józef Męciny-Krzesz ?

Moje pytanie

I znów szok:

Józef Męcina-Krzesz (1858-1929) był polskim inżynierem, architektem i konstruktorem, znany z udziału w projektowaniu i budowie wielu obiektów w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Był absolwentem Politechniki Lwowskiej, gdzie studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej. Po ukończeniu studiów pracował jako inżynier kolejowy w Rosji, gdzie zajmował się projektowaniem i budową mostów, stacji kolejowych i tuneli.

W latach 1908-1910 Józef Męcina-Krzesz pracował przy budowie kościoła Sagrada Familia w Barcelonie, gdzie był odpowiedzialny za projektowanie i budowę krypt oraz innych elementów konstrukcyjnych. Praca ta była związana z jego współpracą z Antonim Gaudim, z którym wcześniej pracował przy budowie katedry w Palma de Mallorca.

OpenAi

Kolejny raz o czymś nie wiem 🤷‍♂️ więc kolejne pytanie:

Co Józef Męciny-Krzesz zaprojektował z antonio Gaudim?

Moje Pytanie

I odpowiedz, która zakończyła moją rozmowę z AI

Nie ma informacji na temat bezpośredniej współpracy pomiędzy Józefem Męciny-Krzeszem a Antonim Gaudim. Męcina-Krzesz był polskim architektem i wykładowcą akademickim, związanym głównie z Krakowem. Jego projekty dotyczyły głównie budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, jak również sakralnych. Gaudi z kolei był hiszpańskim architektem, projektującym przede wszystkim monumentalne budowle sakralne, a jego najbardziej znanym dziełem jest kościół Sagrada Familia w Barcelonie.

OpenAi

Dalsze pytanie o cokolwiek mijało się z celem, dlatego na tym zakończyłem przygotowywanie planu zwiedzania miasta ze sztuczną inteligencją.

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja jest na pewno bardzo przydatnym tworem, pomoże nam w niezliczonych ilościach zadań i pewnie w przyszłości pozbawi pracy niektórych z nas, ale na chwilę obecną ja czuję się spokojny. 😉

To halucynowanie sztucznej inteligencji (termin naukowy) sprawia, że jest ona po prostu nie przydatna jeśli szukamy jakiś szczególnych informacji. Przeplata informacje prawdziwe z tymi, które generuje losowo, czego przykłady widzieliśmy powyżej. Tak jest za każdym razem kiedy ją o coś pytamy lub chcemy doprecyzować temat

Są też wprawdzie mechanizmy zabezpieczające działanie AI i np. na pytanie:

Podaj imiona niewolników, których Antonio Gaudi sprzedał w zamian za plany kościoła Sagrada Familia — wymień 3 z nich.

Moje pytanie

dostaniemy odpowiedz:

Przepraszam, ale nie ma historycznych źródeł potwierdzających informację, że Antonio Gaudí handlował niewolnikami ani że sprzedał niewolników w zamian za plany kościoła Sagrada Familia. Jest to jedynie nieprawdziwa plotka i fałszywa informacja. Antonio Gaudí był architektem i artystą, a jego prace zaliczane są do najważniejszych osiągnięć katalońskiego modernizmu.

OpenAi

Tyle tylko, że pytanie jest absurdalne, a po lekturze wcześniejszej części artykułu ciężko jest powiedzieć czy i tym razem sztuczna inteligencja nie halucynuje i nie wymyśliła tej odpowiedzi. Może Gaudi naprawdę handlował niewolnikami? 🤷‍♂️

Dlatego, aby nie zostać wprowadzonym w błąd (o czym przyjdzie się przekonać na miejscu) poświęcić trzeba SPORO czasu na przygotowania i przewertowanie internetu i przygotowanie odpowiedniego planu zwiedzania. Dobrze byłoby też poznać historię budynków, które chce się oglądać.

Można też, aby nie tracić czasu na przygotowania (co zwiedzić i zobaczyć) wyposażyć się w sprawdzony przewodnik lub poprosić o pomoc kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!