Sangria przepis

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Sangria, której nazwa wywodzi się od wyrazu „sangre”, czyli krew, to tradycyjny hiszpański napój, idealny nie tylko na letnie wieczory sprawdźcie, jaki przepis przygotowaliśmy dla Was, abyście sami mogli przygotować ją w domu.

Historia

Historia powstania tego napoju nie jest do końca wyjaśniona. Jedna z teorii głosi, że prawdopodobnie powstał on w okolicy II wieku przed naszą erą, kiedy Półwysep Iberyjski podbili Rzymianie. Wówczas to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób, serwowano zamiast zwykłej wody, wodę zmieszaną z winem (pomagało ono zabić bakterie); w późniejszych latach, dodano do tego swoistego napoju także owoce, i tak powstała dzisiejsza sangria.

Druga z teorii jest bliższa naszym czasom i wywodzi się z XVI wieku, kiedy to Brytyjczycy, po podbojach kolonialnych, zajęli część dzisiejszych Indii. Poznali oni wówczas tradycyjny indyjski napój o nazwie „paantsch”, co w języku indyjskim oznacza 5. Miało to swoją analogię do liczby składników, potrzebnych do wytworzenia tego napoju. I tak w jego skład wchodziły: mocny alkohol, cukier, cytryny, woda oraz herbata. Z czasem, Anglicy zastąpili część składników, przekształcając przepis w napój bazujący na piwie, w efekcie czego powstał tak popularny w dzisiejszych czasach w krajach anglosaskich „punch”. Hiszpanie natomiast, którzy byli wówczas obecni na terenie Indii wschodnich, stworzyli swoją wersję tego napoju, zastępując herbatę czerwonym winem! Tak, według tej teorii, powstał przepis na dzisiejszą sangrię! W kolejnych latach napój ten trafił do Europy, a w XIX wieku był już tak popularny, że praktycznie jako jedyny, gościł na stołach zarówno arystokracji, jak i mieszczan!

W latach 60 napój zyskał wręcz światową sławę, podbijając rynek amerykański. Było to możliwe dzięki wystawie światowej, która zawitała do Nowego Jorku w 1964. Wówczas to Hiszpanie serwowali sangrię wszystkim odwiedzającym!

Gotowa, sklepowa sangria to bardzo często napój słabej jakości, dlatego zdecydowanie lepiej przygotować ją samemu, zwłaszcza że to żadna trudność. Należy jednak pamiętać, że praktycznie każdy Hiszpan posiada swój własny przepis na sangrię ?. Równie często zmieniane są jej składniki. Ważne, aby sangria oparta była na winie, najlepiej czerwonym, choć i tutaj można robić odstępstwa, stosując wino białe, rzadziej wykorzystywane przez Hiszpanów Niektórzy stosują nawet Cave, czyli wino musujące, pochodzące głównie z Katalonii. Co zatem będzie nam potrzebne i jak przyrządzić ten hiszpański napój? Poniżej przedstawiam Wam nasz przepis na sangrię!

Sangria Składniki

 • Wytrawne, młode, owocowe wino, najlepiej „tempranillo”
 • 6 kostek cukru
 • 60 ml koniaku
 • 250 ml wody gazowanej
 • 18 kostek lodu
 • 2 limonki
 • 2 pomarańcze
 • 2 cytryny

Sangria Przepis i Wykonanie

 1. Wytrawne młode wino wlewamy do dużego naczynia – najodpowiedniejsza będzie miska.
 2. Rozpuszczamy w nim 6 kostek cukru.
 3. Wyciskamy sok z 1 pomarańczy i jednej cytryny, dodając do przygotowanego wina.
 4. Dodajemy 60 ml koniaku.
 5. Napój odstawiamy na przynajmniej 10 godzin do lodówki.
 6. Po wyjęciu dodajemy 250 ml wody gazowanej, 18 kostek lodu oraz pozostałe owoce (limonki, cytryny oraz pomarańcze).
 7. Serwujemy od razu.

Sangrię podajemy w wazie ponczowej.

Sangria ciekawostki

Mimo że sangria występuje w BARDZO wielu wersjach, zawsze dodaje się do niej wino i owoce, zazwyczaj cytrusy. Sangria może być zarówno rozcieńczana wodą sodową, jak i wzmacniana poprzez dodanie likieru czy innego destylatu na przykład brandy, rumu, koniaku czy winiaku. Sangria ma orzeźwiać, nie upijać, dlatego NIE należy dodawać do niej wódki.  Docelowo to lekki napój, którego moc nie powinna przekraczać 10% zawartości alkoholu. Sangrię rzadko pije się z kieliszków, przeważnie ze szklanek.

Teraz już wiesz jak powstała hiszpańska sangria i jaki jest na nią przepis, dzięki któremu możesz ją zrobić samemu w domu! A jeśli wybierasz się do Barcelony, sprawdź koniecznie

Co zobaczyć w Barcelonie?

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach wypełni poniższy formularz

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!