Sant Jordi święto zakochanych w Katalonii

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Sant Jordi święto w Katalonii

Święto Sant Jordi, czyli inaczej święto Świętego Jerzego to jedna z ważniejszych dat w Katalonii. Odbywa się ono 23 kwietnia, a swoją genezę bierze właśnie z legendy o świętym Jerzym. To także katalońskie święto zakochanych, a także co może nieco zdziwić święto książki! Tego dnia ulice Barcelony zapełniają się książkami i różami, którymi Barcelończycy obdarowują się nawzajem. Wówczas w Barcelonie pełno jest również smoków, bo to w końcu ze smokiem walczył święty Jerzy 🙂

Jak obchodzona jest Diada de Sant Jordi w Katalonii

Podczas tego Katalońskiego dnia zakochanych jak niejednokrotnie nazywane jest święto Sant Jordi mieszkańcy Katalonii, obdarowują swoje wybranki serca kwiatami. Nie są to jednak byle jakie kwiaty a koniecznie piękne czerwone róże. Kobiety z kolei, aby nagrodzić swoich wybranków, obdarowują ich książkami. Wówczas na głównych ulicach miasta jak La Rambla czy Passeig de Gracia rozkładają się liczne kramy sprzedające zarówno kwiaty, jak i właśnie książki. Święto jest to tak popularne, że nawet dzieci ze szkół rozkładają swoje stoiska, sprzedając czerwone róże mieszkańcom i w ten sposób gromadząc fundusze na wycieczkę na koniec roku np. do Port Aventura jednego z najlepszych parków rozrywki w Europie! Tego dnia najlepszą ulicą do odwiedzin są właśnie wspomniane Les Ramblas z licznymi kramami pięknie przystrojone, to również tutaj odbywają się liczne dodatkowe atrakcje organizowane przez miasto.

Sant Jordi to ważny dzień dla Katalończyków, którzy oprócz róż i książek manifestują wówczas swoją niezależność poprzez wywieszanie senyery flagi swojego regionu. Ponieważ tego dnia sprzedaje się wiele książek, w ten sposób starają się kultywować swoją tradycję i przede wszystkim język. Na wielu rozłożonych w mieście kramach znajdziesz głównie książki w języki katalońskim, ale ponieważ święto to, staje się coraz popularniejsze wśród turystów, w ostatnich latach obok katalońskich pozycji zaczynają pojawiać się książki w języki hiszpańskim czy angielskim.

Stoiska z książkami

Będąc w Barcelonie podczas 23 kwietnia i uczestnicząc w święcie diada de sant Jordi, warto odwiedzić główne ulice, gdzie wówczas znajduje się najwięcej kramów sprzedających książki. Swoje kroki warto skierować przede wszystkim na Ramble oraz na Passeig de Gracia gdzie jest ich zdecydowanie najwięcej, choć znajdziemy je praktycznie w każdej dzielnicy i przy każdej z większych ulic czy stacji metra. Wówczas jest to istny raj dla miłośników książek, którzy licznie odwiedzają uliczne stoiska, aby zakupić nowości wydawnicze czy porozmawiać z autorami. Dokładnie tak! – ponieważ jest to święto książki na wystawionych wówczas straganach, spotkać można autorów, od których uzyskać możemy autograf, dedykację czy porozmawiać o ich warsztacie i pracy! Autorzy również traktują to wydarzenie niesamowicie prestiżowo i choćby Carlos Luis Zafon będący autorem znanego cienia wiatru zapowiedział, że jego książki nie tylko będą miały premierę właśnie 23 kwietnia, ale zobowiązał się do napisania specjalnej powieści poświęconej właśnie temu wydarzeniu. Jeśli chcesz, możesz przeczytać opowiadanie “Róża Ognia”, które opublikowane zostało w gazecie „La Vanguardia” w 2012, dostępne jest tutaj w języku hiszpańskim, ale zostało już przetłumaczone na język polski. W ostatnich latach położono duży nacisk właśnie na spotkania z autorami, chciano również, aby podczas święta książki sprzedawane one były w niższych cenach niż w tradycyjnych księgarniach podczas normalnych dni.

Stoiska z różami

Podczas święta Sant Jordi Barcelona wręcz tonie w kwiatach. Ok. 40% róż sprzedawanych przez cały rok, kupowanych jest właśnie 23 kwietnia. Stoiska z kwiatami bardzo często polączone są wraz ze stoiskami z książkami. To w sumie 2 nierozerwalne elementy tego dnia. Najwięcej stoisk z kwiatami znajdziesz na Rambli i w Ciutat Vella.

Historia świętego Jerzego

Aby opowiedzieć historię Jerzego, który został świętym, musimy cofnąć się do czasów rządów cesarza Dioklecjana. Wówczas to został wydany dekret nakazujący prześladowanie chrześcijan. Jerzy był zmuszany do uczestnictwa w prześladowaniach, chociaż sam był chrześcijaninem i krytykował tę decyzję. Rozwścieczony Dioklecjan nakazał torturować go i zabić. Niedługo później został uznany za męczennika a wraz z tym zaczęły pojawiać się liczne legendy dotyczące świętego w tym ta najważniejsza o zabiciu smoka

Legenda ta brzmiała tak obok królestwa Montblanc, zagnieździł się smok, który niszczył i plądrować okoliczne tereny oraz pożerał mieszkańców królestwa. Aby smok przestał niszczyć okoliczne tereny, wybierano osoby, które rzucano smokowi na pożarcie. Pewnego razu los padł na córkę władcy, która musiała zostać oddana smokowi na pożarcie i choć była to córka władcy, to prawo jest prawem i nie można było zmienić tej decyzji. Wszyscy mieszkańcy tracili nadzieję, że uda się uratować młodą królewnę przed śmiercią w smoczej paszczy, wówczas zjawił się Święty Jerzy, który stwierdził, że ocali niewiastę i uwolni królestwo od bestii. Zabił on smoka i zdążył uratować księżniczkę przed pożarciem przez smoka. Z Przebitego włócznią serca bestii wytrysnęła krew, którą nasiąknęła ziemia by po chwili w tym miejscu wyrosła piękna czerwona róża. Kwiat ten święty jeży ofiarował swojej ocalonej królewnie.

Nawiązania do legendy o świętym Jerzym i smoku znajdziemy w licznych dziełach architektonicznych na terenie miasta jak choćby Casa Batllo będąca najlepszym nawiązaniem do legendy.

Kult świętego Jerzego znany jest już od VIII wieku, choć w na terenie Katalonii rozprzestrzenił się dopiero w średniowieczu, by w 1456 roku zostać uznanym patronem Katalonii. W późniejszych latach kult ten przerodził się w święto kulturalno- patriotyczne,  jest to zarazem jedno z najpopularniejszych świąt w Katalonii

Dlaczego wręcza się róże z okazji Sant Jordi?

Od XV wieku w Barcelonie organizowano targi róż. Kobietom, które 23 kwietnia w odbywającej się w Palau de la Generalitat mszy wręczano róże. Czerona różna wręczana jest wraz z kłosem pszenicy i katalońską flagą ma to symbolizować zarówno namiętność, jak i płodność.

Dlaczego wręcza się książki z okazji Sant Jordi?

Aby wyjaśnić, dlaczego podczas tego święta ofiarowuje się książki, musimy cofnąć się w czasie do lat 20 XX wieku, kiedy to Pisarz z Walencji Vicent Clavel i Andrés, będący zarazem dyrektorem wydawnictwa Cervantes, zaproponował Oficjalnej Izbie Książki z Barcelony oraz Stowarzyszeniu Wydawców i Księgarzy zorganizowanie święta książki w Katalonii. 

Pomysł ten spotkał się z aprobatą i przychylnością władz organizacji, które wyznaczyło początkowo datę świętą na 7 października 1927 roku. Również Dekret Królewski wydanym przez Alfonsa XIII w 1926 roku ustanawia 7 października jako Dzień Książki Hiszpańskiej.

Kiedy w 1929 roku światowa wystawa odbywała się w Barcelonie, liczni księgarze postanowili przedstawić swoje produkty licznie odwiedzającym miasto. Skrzyknąwszy się, wyszli oni na ulicę, by na kramach prezentować i sprzedawać książki i nowości wydawnicze. Akcja ta okazała się wielkim sukcesem, w efekcie czego zdecydowano się na przeniesienie święta książki na 23 kwietnia. To również w okolicach tej daty zmarło wielu wielkich pisarz jak choćby: Cervantes czy Szekspir.

Również UNESCO przyłączyło się do obchodów, ustanawiając 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Tego dnia w Katalonii, na Balearach i w części Walencji mężczyźni kupują kwiaty, a one odwdzięczają się książką w prezencie.

Co można zobaczyć podczas Sant Jordi

Sant Jordi to święto państwowe w efekcie czego większość sklepów pozostaje zamknięta, a liczne instytucje kulturalne mają wówczas tzw. drzwi otwarte. Dzieją się również liczne wydarzenia kulturalne

Warto wówczas odwiedzić Hospital Sant Pau y Sant Creu, Palau Güell, Muzeum Archeologicznego, Muzeum Historii Katalonii. Choć na pewno dużo większym powodzeniem będzie się cieszyć Sagrada Família, zazwyczaj są w tym czasie specjalne godziny otwarcia z nocnym zwiedzaniem, Casa Batlló, której fasada budynku przystrojona jest licznymi kwiatami Ayuntamiento de Barcelona, do którego jest darmowy wstęp, czy Palau de la Generalitat gdzie również wchodząc za darmo, możemy zobaczyć np. kaplicę św. Jerzego

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!