wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
szlakiem Antonio Gaudiego

Szlakiem Antonio Gaudiego – trasa spacerowa

Napisał Piotr

Polecana przez nas trasa Szlakiem Antonio Gaudiego przebiega obok najważniejszych budynków zaprojektowanych przez mistrza i które znajdują się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Zaczynamy!

Naszą trasę zaczynamy przy początku Rambli (od strony kolumny kolumba) i kierować będziemy się w stronę wzgórza Tibidabo (z kościołem na szczycie)

Szlakiem Antonio Gaudiego

Pierwszym punktem na naszej trasie jest znajdujący się po lewej stronie Rambli (w dzielnicy el Raval) Pałac Guell. Zdecydowanie wart odwiedzenia i uważany przez nas za najlepszy dom zaprojektowany przez Gaudiego.  Po jego zwiedzeniu przechodzimy na drugą stronę La Rambli, udając się na Placa Reial. Tutaj podziwiać będziemy pierwsze prace wykonane dla miasta przez A. Gaudiego, a mianowicie fontanny i latarnie.

Następnie kierując się w stronę placu katalońskiego, udajemy się Passaig de Gracia, czyli główną reprezentacyjną ulicę w Barcelonie. Tutaj pod numerem 43 podziwiać możemy jeden z najbardziej znanych budynków mistrza, czyli Casa Batllo. Dodatkowo budynek ten znajduje się obok dzieł innych wielkich architektów tamtych czasów jak Domenech y montaner czy Puig y Cadafalch. Kierując się dalej w stronę wzgórza Tibidabo, po drugiej stronie ulicy pod numerem 92 zobaczymy Casa Mila, czyli La pedrera kolejny z wielkich domów mistrza.

Po zwiedzeniu domów na Passaige de Gracia udajemy się w głąb dzielnicy Gracia, aby odwiedzić pierwszy z domów, które zaprojektował A. Gaudi na początku swojej kariery, czyli Casa Vicens Kolejne kroki skierujemy nadal w kierunku wzgórza z kościołem, teraz musimy delikatnie odbić na prawo, aby celem naszej wędrówki stał się Park Guell, skąd podziwiać będziemy panoramę miasta, jak również słynną salamandrę czy najdłuższą ławkę na świecie. Z parku Guell proponujemy, aby jednym z ostatnich naszych miejsc na trasie był najważniejszy zabytek Barcelony, czyli Bazylika Sagrada Familia warto pamiętać, że na światowej liście znajduje się tylko cześć zaprojektowana i ukończona przez Gaudiego.

Dla osób, które chciałby zobaczyć dodatkowe prace mistrza, miejscami wartymi uwagi będą dodatkowo, Torre Bellseguard – to rzadziej odwiedzany dom znajdujący się pod wzgórzem Tibidabo,   pawilony Guell czy portal Miralles i oczywiście znajdująca się pod Barceloną krypta Guell, która dopełnia 7 prac mistrza wpisanych na światową listę dziedzictwa Unesco

Całość trasy szlakiem Antonio Gaudiego (bez zwiedzania wnętrz) zajmie wam ok. 3 godzin a jej długość to 9,8 km – trasa szlakiem Antonio Gaudiego w Google Maps

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

X