Casa Vicens

Carrer de les Carolines, 20
Nasza Ocena

Czy wiesz że

Casa Vicens to pierwszy dom zaprojektowany przez Antonia Gaudíego powstały w latach 1883-1888. Został on wykonany dla barcelońskiego ceglarza i glazurnika, Manuela Vicensa. Antonio Gaudi Pomimo młodego wieku i braku doświadczenia Gaudí pokazał przejawy swojej niezwykłej wyobraźni i kunsztu.

Budynek na pierwszy rzut oka wydaje się połączeniem stylu neogotyckiego z neomauretańskim (arabskim), co zaakcentowane zostało przez zewnętrzne wieżyczki i ceramiczne kolorowe płytki na frontowej ścianie. Budynek zawiera także element prostej wiejskości, nadany mu przez proste kamienne ściany i użycie popularnych aksamitek. Antoni Gaudí na wykonanie budynku wybrał kamień w kolorze ochry i cegły. Casa Vicens sprawia ogólnie wrażenie masywnego, ale nadzwyczaj dobrze wtapia się w ścianę ulicy, nie dominując nad budynkami sąsiednimi.

Casa Vicens ucierpiało znacznie w trakcie poszerzania ulicy; zburzono wtedy altanę, fontannę i część ogrodu. Następnie rozbudowano go w 1925 roku, czego dokonał J. B. Serra de Martinez; architekt ten za ścisłe trzymanie się zasad wytyczonych przez Gaudíego otrzymał nagrodę miasta Barcelony w 1927.