Zoo w Barcelonie

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Zoo w Barcelonie znajduje się na terenie Parku Ciutadella, zajmując powierzchnię 13 ha. Liczy on ponad 2200 zwierząt reprezentujących 319 gatunków. Dodatkowo można tu zobaczyć ponad 400 gatunków roślin.

Na terenie ogrodu prowadzone są różne aktywności umożliwiające bliższe poznanie zwierząt oraz ich zwyczajów pełną listę atrakcji możesz znaleźć tutaj 

Trasy

Zoo swoim gościom proponuje dwie trasy:

 • pierwsza dla osób chcących spędzić w Barcelońskim ogrodzie ok. 2 godzina oraz zobaczyć tylko najważniejsze gatunki i atrakcje.
 • Druga dla osób, które planują pobyt ok. 5 godzin pozwalających odkryć całe bogactwo fauny i flory Barcelońskiego zoo

Dojazd

Do Barcelońskiego zoo możemy dojechać, korzystając z metra lub tramwaju

 • L1 (Czerwona): stacja Arc de Triomf (należy przejść przez cześć parkową)
 • L4 (żółta): stacja Ciutadella | Vila Olímpica
 • T4 (tramwaj): dojeżdża pod samo wejście ogrodu zoologicznego

Parking blisko barcelońskiego zoo

W pobliżu parku znajduje się również sporo miejsc parkingowych, jednak należy pamiętać o strefach parkowania i opłaceniu postoju (strefy parkowania w Barcelonie)

Bilety do Barcelońskiego Zoo

Bilety możesz zakupić tutaj – Kup Bilet

Mapa barcelońskiego zoo

Zoo w Barcelonie jest naprawdę sporych rozmiarów i rozmieszczone zostało na 13.5 hektara, Poniżej znajdziesz mapę barcelońskiego zoo, byś mógł odpowiednio zaplanować trasę.

plan zoo

Zwierzęta w zoo w Barcelonie

Zoo w Barcelonie dzieli się na kilka stref, które dopasowane są do potrzeb poszczególnych zwierząt. Te strefy to:

 • Ziemia smoków (Tierra de dragones)
 • Terrarium (Terrario)
 • Ptaszarnia (Aviario)
 • Zagroda (Granja)
 • Strefa małp titi i innych małych naczelnych (Galería de titís)
 • Strefa goryli (Espacios Gorilas)
 • Strefa małp naczelnych (Galería de primates)
 • Gaj palmowy (Palmeral)

Pełna lista zwierząt zamieszkującch Barcelońskie zoo dostępna jest tutaj

W Barcelońskim zoo znajduje się np. największa hodowlana kolonia czapli siwej w Katalonii, jest to także centrum hodowlane wielu zagrożonych gatunków ptaków lokalnych, charakterystycznych dla tej części Hiszpanii. Później ptaki są wypuszczane do Parków Narodowych i rezerwatów przyrody w Katalonii i całej Hiszpanii.

Barcelońskie ZOO to ogromna ilość zwierząt. Wśród nich możemy zobaczyć niedźwiedzie, lwy, słonie, nosorożce, wielbłądy, pantery, tygrysy sumatrzańskie, wśród małp, między innymi orangutany z Borneo, goryle, szympansy, makaki. Szczególnie warto zobaczyć część ZOO, poświęconą gadom. Terrarium barcelońskiego ogrodu zoologicznego należy do jednego z największych w Europie.

tygrys w barcelońskim zoonosorożec w barcelońskim zooguziec w barcelońskim zoozół w barcelońskim zoosurykatki w barcelońskim zoosłonie w Barcelońskim zoo

Warany z komodo

Jednym z najbardziej spektakularnych gatunków, który możesz spotkać w barcelońskim zoo, jest Waran z Komodo (Dragon z Komodo), olbrzymie terrarium stanowiące dom dla tych jaszczurów z Indonezji umożliwi nam ich obserwowanie.

Cele Barcelońskiego ogrodu zoologicznego

Barcelońskie zoo specjalizuje się w faunie ekosystemów śródziemnomorskich i zwierzętach zagrożonych wyginięciem. Dlatego w kolejnych latach ogród będzie odchodził od gatunków, które nie są charakterystyczne dla tego regionu, stopniowo rezygnując z takich zwierząt jak tygrysy, delfiny czy wielbłądy. Celem władz zoo jest stworzenie miejsca, które będzie punktem odniesienia w zakresie fauny bliskiej geograficznie.

Jednym z ostatnich celów rozwoju parku jest przebudowa budynku Hivernacle de la Ciutadella (poza terenem zoo) i przekształcenie go we współpracy z Muzeum Nauk Przyrodniczych w galerię motyli.

Historia Powstania

Ogród zoologiczny w Barcelonie otwarto 24 września 1892 roku. Początkowo zwierzęta pochodziły z prywatnej kolekcji Lluísa Martí i Codolara zwanej Starą Zagrodą (La Granja Vieja), która znajdowała się w dzielnicy Horta.

W późniejszych latach władze miasta postanowiły przenieść zwierząt do parku Ciutadella, który pozostawał pusty po światowej wystawie z 1888 roku. Tworząc zoo, zdecydowano, aby nie używać krat ani tradycyjnych klatek, stąd w większości zwierzęta oddzielone są od zwiedzających jedynie szerokim rowem. Pozwala to na bardziej „bezpośredni kontakt” z nimi, a tym samym więcej wrażeń.

Dyrektorem parku był słynny przyrodnik Francesc Darder. Uważał on, że rola zoo nie sprowadza się do pokazywania jak największej liczby gatunków, a ogród zoologiczny powinien być miejscem, gdzie zostanie zachowana dzika przyroda oraz będą ponowne wdrażanie i odradzanie ginące gatunki. W 1893 roku rozpoczął program badawczy poświęcony środowisku naturalnemu, który funkcjonuje do dziś.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!