Espai Subirachs

Carrer de Batista, 6, 08005 Barcelona, Hiszpania
Nasza Ocena

Czy wiesz że

Josep M. Subirachs uważany jest za jednego z najważniejszych ilustratorów i rzeźbiarzy XX wieku w Katalonii, niestrudzonego pracownika, który pozostawił po sobie spore dziedzictwo. Obecnie można je poznać, w dużej mierz dzięki espai subirachs, zlokalizowanej w sąsiedztwie domów gdzie urodził się w 1927 roku w Poblenou.

Josep M. Subirachs to kataloński twórca, rzeźbiarz, który swoimi dziełami rozsławiał stolicę Morza Śródziemnego, czyli Barcelonę. Na terenie miasta znajdziemy liczne jego prace jak choćby fasadę nowego budynku ratusza miejskiego, tablicę nad wejściem do wydziału prawa uniwersytetu Barcelońskiego czy jedne z jego pierwszych prac, czyli forma 212 nieopodal Passeige de vall d’hebron (obok znajduje się nietypowa galeria obrazów) te wszystkie prace bledną jednak przy dziele, które uważane jest za najważniejsze z nich i które śmiało, można określić jako dzieło jego życia. Chodzi oczywiście o fasadę męki w kościele Sagrada Falimia!

Zobaczyć tutaj możecie drogę, jaką Jezus pokonał od ostatniej wieczerzy ze swoimi uczniami do momentu jego wniebowstąpienia po męczeńskiej śmierci. Fasada ta pełna jest symboliki i tajemnych znaków. Zobaczyć tu możecie np. magiczny kwadrat, którego suma liczb zawsze daje liczbę 33 czy symboliczną scenę śmierci na krzyżu Jezusa. Na fasadzie tej artysta umieścił również liczne odwołania do prac A. Gaudiego jak choćby nawiązanie do kominów z Casa Mila czy w końcu umieścił podobiznę zarówno Antonio Gaudiego, jak i swoją własną!

J.M. Subirachs zaprojektował nie tylko wspaniałą fasadę, w której liczne symbole i sceny opisują ostanie chwile z życia Jezusa, ale również zaprojektował dla Sagrady choćby drzwi wejściowe z fragmentem modlitwy ojcze nasz w języku katalońskim. Prace tego genialnego artysty możecie, również zobacz na starym mieście! Podczas naszej wycieczki po starym mieście Barcelony pokażemy wam drzwi świętego Jerzego, na których artysta zawarł legendę o tym świętym oraz o smoku, którego pokonał. Postać świętego Jerzego również przewija się w twórczości artysty i jak poprzednio jego rzeźbę odnaleźć możemy w kościele Sagrada Familia.

Styl Josep M. Subirachs jest niesamowicie charakterystyczny, a kanciaste figury przybierają formę trójwymiarowości poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu rzeźbiarskiego!

Espai Subirachs to z kolei stała kolekcja jego prac dostępna nie tylko dla studentów sztuki, ale i dla ogółu społeczeństwa. Jest to na pewno miejsce, które powinien odwiedzić KAŻDY miłośnik sztuki i praca genialnego artysty z Katalonii. My zdecydowanie polecamy, aby je wpisać na swoją listę miejsc do odwiedzenia!


Dodatkowe Informacje

Poniedziałek: ZAMKNIĘTE
Wtorek: od 17h do 20h
Środa: od 17h do 20h
Czwartek: ZAMKNIĘTE
Piątek: ZAMKNIĘTE
Sobota: od 17h do 20h
Niedziela: ZAMKNIĘTE

Jak dojechać
Metro:
L4 (Poblenou)
L1 (Glòries)
Tramwaj:
T4 (Pere IV)
Autobus:
192 (Pere IV – Bilbao)
42 (Pere IV – Rambla del Poblenou),
B20 (Pere IV), B25 (Pere IV),
40 (Pallars – Rambla Poblenou)
36 (Llull – Bilbao)
6 (Pallars – Ciutat de Granada)
7 (Diagonal – Parc del Poblenou)
V27 (Espronceda – Pere IV))

Opłaty
Wejśćie indywidualne jest bezpłatne.