Barcelona zwiedzanie miasta

Napisał Piotr
13 min. aby przeczytać

Udając się na urlop do Barcelony, zazwyczaj zastanawiamy się, co właściwie chcielibyśmy zwiedzić i zobaczyć i co Barcelona może nam zaproponować, również odpowiedz jakie zwiedzanie miasta nast interesuje będzie dość istotna. W końcu to duże miasto z masą możliwości i atrakcji. Każdy zakątek Barcelony może wydawać się ciekawy i warty zobaczenia. Nie na wszystko wystarczy czasu, dlatego przygotowując przed przyjazdem, konieczną trzeba zrobić listę atrakcji co zobaczyć w Barcelonie.

Zwiedzanie Miasta Barcelona

Aby przygotować się na zwiedzanie, warto wybrać atrakcję, jakie możemy zwiedzić w Barcelonie i ich ilość uzależnić od ilości dni, które zamierzam spędzić w mieście. Zazwyczaj nasz pobyt w Barcelonie będzie trwać kilka dni, podczas których taki przewodnik okaże się niezbędny

Będąc w Barcelonie, TYLKO 1 dzień

Sagrada familia

Jeśli będziecie w Barcelonie tylko na parę godzin to zabytkiem, który koniecznie należy zobaczyć, jest kościół Sagrada Familia Barcelona.

Ten zabytek jest absolutnie numerem jeden na naszej liście i to od niego należny rozpoczynać tworzenie listy tego, co warto zobaczyć w Barcelonie. Dostaniecie się do niego, korzystając niebieskiej lub fioletowej linii metra, wysiadacie na przystanku Sagrada Familia. Warto nie tylko zobaczyć kościół z zewnątrz, ale również wejść do środka tego zabytku. Zwiedzanie Brazylijki to naprawdę niesamowite przeżycie. Możecie również  w umieszczonym w dolnej kondygnacji muzeum zobaczyć pełny kunszt pracy A. Gaudiego. Głównego projektanta, który ponad 130 lat temu rozpoczął budowę najważniejszego kościoła w Barcelonie. Możesz też swoje zwiedzanie wzbogacić o audio przewodnik, który poprowadzi was przez najważniejsze miejsca kościoła, opowiadając o ich symbolice i historii. To jeden z najważniejszych zabytków, który posiada Hiszpania a wraz z nią cała Europa. To dla odwiedzenia tego kościoła część osób decyduje się na wakacje w Barcelonie.

Barri Gotic

Jeśli będziecie w Barcelonie dłużej niż kilka godzin warto również przejść się na spacer po dzielnicy gotyckiej, czyli Barri Gòtic. Znajdują się tam niesamowite miejsca i ulice Barcelony, po których spacer i zwiedzanie miasta będzie świetną atrakcją nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Małe wąskie uliczki dodają niesamowitego uroku tej części Barcelony. Lokalne knajpki umieszczone w zacienionych zaułkach, podające małe dania zwane tapasami umilają czas zwiedzania Barcelony. Warto zatrzymać się przy takim przystanku 😉 i zjeść jakieś małe danie z lokalnego menu. To, co koniecznie musicie zobaczyć w tej części miasta to liczne budynki i domy rozmieszczone niczym eksponaty w muzeum na wolnym powietrzu. W tej dzielnicy jest tak wiele atrakcji, że zdecydowanie warto się tutaj wybrać. Dlatego na pytanie „Barcelona co warto zobaczyć” odpowiadam — stare miasto!

Co dokładnie zobaczymy w Barri gotic ?

Katedra św. Eulali, stare mury miejskie, ratusz miasta, Casa Marti, małe wąskie uliczki w najstarszej części miasta, czyli Barcino to tylko niektóre miejsca, które pokaże nam dzielnica gotycka. Choć my zdecydowanie polecamy, aby zwiedzanie tego miejsca odbywało się z przewodnikiem. Dzielnica ta jest tak bogata w ciekawe i interesujące budynki, że zwiedzanie jej samemu NIE jest dobrym pomysłem. A przeoczenie jakiejś atrakcji podczas samotnej wycieczki jest więcej niż pewne. 🙂 Również bliźniacza dzielnica el Raval warta jest odwiedzenia, chociaż tutaj ilość punktów wartych zobaczenia jest trochę mniejsza niż w dzielnicy gotyckiej to i tak taka wycieczka to bardzo dobry plan. Stare miasto w Barcelonie składa się właśnie z tych 2 dzielnic, które rozdzielone są od siebie ulicą najbardziej znaną ulicą miasta, czyli Carrer de La Rambla. Również przy tej ulicy znajduje się najstarszy targ w Barcelonie, czyli La Boqueria.

Co warto zobaczyc w Barcelonie w 2 dni ?

Tutaj oprócz poprzednich propozycji proponujemy dobrać 1 atrakcję z poniższej listy

  • Stadion oraz muzeum Camp Nou, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona (jest opcja zwiedzania wraz z wizytą w szatni FC Barcelony)
  • Wizyta w Park Guell (pamiętajcie, że wejście do parku jest darmowe a płatna jest tylko drobna strefa Parku Guell)

Stadion oraz muzeum Camp Nou

Jeśli zdecydujecie się na odwiedzenie Camp Nou, to oprócz stadionu i muzeum Fc Barcelony warto również odwiedzić największy w Barcelonie Sklep z akcesoriami z Logo Klubu. FC Barcelona to w końcu jeden z najpopularniejszych klubów na świecie. Ich mecze z odwiecznym rywalem z Madrytu rozgrywane na Camp Nou gromadzą pełny stadion, którego pojemność jest niebagatelna i wynosi … 100 tys. osób. To obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie Barcelony dla każdego kibica piłki nożnej. W muzeum dowiecie się o historii klubu oraz jak z małych dzieci tworzą najlepszych na świecie piłkarzy. Dostaniecie się tam, korzystając z niebieskiej linii metra, choć stadion jest oddalony o ok. 400 metrów od przystanku (Collblanc).

Park Guell

Jeśli w podróży do Barcelony towarzyszyć wam będą dzieci, to zdecydujcie się odwiedzić wraz z nimi Park Guell. Warto również przejść kilka kroków dalej podczas takiej wycieczki i zobaczyć Barcelonę z pobliskich bunkrów El Carmel, z których rozpościera się niesamowity widok na całe miasto. Park Güell również ma odpowiednie miejsce, aby podziwiać, jak niesamowita jest panorama Barcelony. Jest to spowodowane umiejscowieniem obszaru, na którym znajduje się Guell park. W parku spotkasz również (oprócz wielu turystów) sporo dzieci, które korzystają z jego uroków bawiące się w różne gry i zabawy. Niestety ze względu na umiejscowienie w pobliżu parku trudno jest coś zjeść.

A jeśli mamy więcej czasu na zwiedzanie Barcelony ?

Barcelona zwiedzanie miasta w 3 dni

Mając więcej czasu na zwiedzanie miasta Barcelona proponuję, aby do powyższych atrakcji (czyli Familia Sagrada, dzielnica Barri Gòtic, Camp Nou czy Park Güell) dodać  Casa Batlló lub Casa Mila. Oba te budynki znajdują się w Barcelonie przy Passeig de Gracia w dzielnicy Eixample, sąsiadującej z dzielnicą Barri Gòtic. Również przy tej ulicy znajdują się Casa Fuster, Casa Amatller czy Casa Lleó i Morera. Można do nich dojść na piechotę podczas zwiedzania starego miasta. A są to budynki, które podczas wycieczki do BCN powinny obowiązkowo znaleźć się na naszej liście „Barcelona atrakcje do zobaczenia”. Są one również bardzo atrakcyjne dla dzieci ze względu na swoją kolorystykę i fantazyjną architekturę. Szczególnie Casa Batlló cieszy się niesamowitym powodzeniem w Barcelonie, ponieważ bardzo często jest przyozdabiana kolorowymi kwiatami na różnego rodzaju odbywające się w mieście święta.

Casa Batllo

Casa Batllo podobnie jak Casa mila i Park Güell to dzieła autorstwa genialnego architekta Antonio Gaudiego, który dzięki tym niesamowitym budynkom odcisnął trwały ślad na architekturze Barcelony i całej Katalonii. Stanowią one swoistego rodzaju muzeum tamtych czasów, a zwiedzanie miasta Barcelona będzie prawdziwe, tylko jeśli zobaczymy któreś z jego dzieł, od Sagrady zaczynając, na Palau Guell kończąc.

Barcelona, miasto modernizmu i Antonio Gaudiego.

Wspominana przez nas Casa Batlló to zarazem jeden z najpopularniejszych budynków miasta pojawiający się na licznych pocztówkach czy fotografiach. Warto podczas takiej wycieczki będąc w Barcelonie zrobić sobie z nim zdjęcie! Zawłaszcza, że jego bezpośrednim sąsiadem jest Casa Amatller dom kolejnego wielkiego architekta tamtych czasów w bcn. Jak również Casa Leo y Morena autorstwa Lluísa Domènecha i Montanera.

A co jeśli w Barcelonie będziemy jeszcze dłużej ?

Co zwiedzić w Barcelonie w więcej niż 3 dni ?

Barcelona w 4 dni! (i więcej)

Barcelona jak widzisz, posiada niesamowitą liczbę zabytków wartych zobaczenia. W pierwszej kolejności kościół Sagrada Familia i stare miasto, następnie Park Güell oraz Camp Nou wraz z muzeum klubu Fc Barcelona. W kolejnym dniu Casa Batlló lub wycieczki do muzeum w BCN. My w kolejnych dniach proponujemy wycieczkę, podczas której zobaczymy wzgórze Montjuïc.

Montjuic

To niesamowite miejsce, ponieważ Montjuïc było główną areną igrzysk olimpijskich odbywających się w Barcelonie w 1992 r. To również tutaj na Montjuïc w Barcelonie znajduje się Poble Espanol, czyli hiszpański skansen z licznymi domami z wszystkich zakątków Hiszpanii. Catalunya również jest tam reprezentowana nie tylko przez domy, które możecie znaleźć w Barcelonie, ale również przez zabytki z pozostałych prowincji, jakie posiada Catalunya, czyli z okolic Girony, czy Tarragony. Zresztą cała Catalunya posiada bardzo wiele zabytków z czasów średniowiecznych czy romańskich i warto udać się również podczas wycieczki, do Barcelony również za miasto, ale o tym za chwilę. Wzgórze Montjuïc, na którym znajdują się te liczne budowle, jest również miejscem, gdzie znajduje się pałac MNAC, czyli muzeum historii sztuki katalońskiej w Barcelonie. Pod nim w letnie wieczory gromadząca się niemałe tłumy turystów chcących zobaczyć Magiczna fontanna z najfajniejszymi pokazami światła i dźwięku w BCN. Wzgórze Montjuic to również jeden z lepszych punktów widokowych, z których można zobaczyć, jak prezentuje się Barcelona z tego miejsca.

Tibidabo

Innym proponowanym miejscem do odwiedzenia jest drugie ze wzgórz Barcelony, czyli Tibidabo znajdujące się po przeciwnej stronie Miasta. Na szczycie wzgórza znajduje się park rozrywki dla dzieci oraz kościół, który jest Bardzo charakterystycznym punktem na mapie Barcelony. W słoneczne dni, kiedy szkoda marnować dnia na wycieczkę do muzeum a Fc Barcelona nie gra żadnego meczu na Camp Nou, warto zabrać ze sobą dzieci i udać się na spacer właśnie na wzgórze Tibidabo w Barcelonie. Choć jeśli wolicie spacer po ulicach miasta Barcelony, to pamiętajcie, aby również odwiedzić koniecznie jakaś lokalną restaurację, gdzie możecie zjeść jakiś niesamowity deser albo mały tapas przygotowany z lokalnych produktów. Możliwości kulinarnych jest Bardzo wiele ważne, aby zjeść coś lokalnego. Najlepiej jeszcze, aby odbywało się to w ładnych okolicznościach, czyli np. w któryś z niesamowitych modernistycznych domów, którymi może pochwalić się Barcelona? Np. dzieci warto zabrać na czekoladę do Casa Amatller, a potem właśnie udać się do parku Tibidabo. Podczas takiej wycieczki zobaczycie nie tylko najważniejsze atrakcje miasta, ale przede wszystkim domy z czasów modernizmu rozmieszczone w Barcelonie.

Barcelona Zabytki na mapie

Mam nadzieję, że na pytanie Barcelona co zobaczyć udało się, choć częściowo odpowiedzieć. Choć zawsze znajdzie się coś nowego do zobaczenia podczas takiej wycieczki, to warto zaopatrzyć się w mapę, na której zaznaczymy najważniejsze atrakcje Barcelony tak, aby szybko i korzystając z niesamowicie dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, można było do nich szybko dotrzeć. Jeśli chcesz, możesz również pobrać taką mapę, szukając hasła — Barcelona mapa

Pamiętaj też, że liczne zabytki, którymi może pochwalić się Barcelona, są wręcz oblegane przez turystów podczas okresu urlopowego. Turystów znajdziesz naprawdę w każdym zakątku miasta, od Tibidabo zaczynając na plażach, które posiada Barcelona, kończąc. Dlatego Warto wybrać się do Barcelony w którymś z miesięcy poprzedzających wakacje (od marca czy kwietnia do czerwca włącznie). A jeśli nie możesz sobie pozwolić na urlop w innym okresie, to może zamiast Barcelony twoim celem będzie Catalunya, a do miasta Gaudiego wpadniesz tylko na chwilę wyposażony w swoją listę Barcelona co zwiedzić 🙂

My zdecydowanie polecamy taką formę wypoczynku, Barcelona z dala od miejskiego gwaru miasta i zwiedzanie wraz z przewodnikiem. Barcelona to miasto, na które warto poświęcić minimum 3 dni ciągłego zwiedzania.

Przewodnik pokaże wam nie tylko, jak niesamowita potrafi być Barcelona, ale również np. podpowie gdzie zjeść, aby ceny (pomimo że w euro) nie zrujnowały portfela, gdzie wybrać się na spacer, czy z którego miejsca Barcelona wygląda najlepiej.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!