+34 632 70 16 20

Hospital de la Santa Creu

Carrer de Sant Quintí, 89, 08041 Barcelona, Hiszpania (0)
  • Modernizm


Czy wiesz że

Hospital de la Santa Creu początkowo zlokalizowany w dzielnicy Raval. Ze względu na rozwój miasta zdecydowano aby przenieść go do nowej lokalizacji. Z tego powodu powstał nowy zespół budynków szpitalnych w Barcelonie. Budowa rozpoczeła się w 1902 roku a zakończył 18 lat później dając jeden z najpiękniejszych szpital w Europie!

Hospital de la Santa Creu to świetny przykład architektury czasów modernizmu katalońskiego. Przez wielu uważany za jeden z najlepszych budynków tamtych czasów.  Jego twórca Lluis Domaneck y Montaner połączył w tym projekcie niebywałe elementy dekoracyjne z niezrównaną w tamtych czasach funkcjonalnością szpitala. Dla przykładu posiadał on jako całkowicie nowatorskie podziemne korytarze do transportu chorych. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób możnabyło przewieść pacjenta na salę operacyjną. Sala operacyjna to również niesamowicie nowatorskie rozwiązanie. Zlokalizowano ją w taki sposób by światło słoneczne doświetlało ją podczas przeprowadzania operacji.

Każdy z zespołu budynków na pierwszy rzut oka wydaje się być identyczny. Wrażenie to jednak mija przy ponownym rzuceniu okiem na fasady. W rzeczywistości nie tylko każdy budynek jest inny ale poświęcony jest innemu świętemu. Po prawej stronie każdym z budynków opiekuje się święty męski podczas gdy stroną lewą opiekują się święte żeńskie.

Szpital funkcjonuje i spełnia swoją rolę do dnia dzisiejszego. Stare zabudowania udostępniono dla zwiedzających natomiast szpital znajduje się obecnie w nowych budynkach na tyłach starych zabudowań

Warto wspomnieć o wyróżnieniu które otrzymał szpital zostawszy wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO


0 Recenzji
  • Cena
  • Jakość