Pałac Casades

Carrer de Mallorca, 283, 08037 Barcelona, Hiszpania (0)

Czy wiesz że

Pałac Casades, to obecnie siedziba Stowarzyszenia Adwokackiego w Barcelonie. Budynek zaprojektowany i wybudowany jako rezydencja rodzinna. W 1924 roku nabyty przez Izbę Adwokacką w Barcelonie, z zamiarem utworzenia w nim swojej siedziby. Z biegiem lat potrzeby doprowadziły do ​​rozszerzenia i rozbudowy budynku. Pierwsza z nich miała miejsce w 1950 roku, podczas której zmieniono główne wejście do budynku, umieszczając je w skosie ulicy Mallorca z Roger de Llúria. Kolejna, na początku lat 70., połączyła obecny budynek, z drugim – nowoczesnym i całkowicie odmiennym od pałacu. Co ciekawe, oryginalne wnętrza zakupionego w 1924 roku pałacu przetrwały do dziś.

Po pierwszym remoncie, nowa siedziba została otwarta w dniu 14 kwietnia 1953 roku. Wielką nowością było wygospodarowanie specjalnej przestrzeni ponieważ zlokalizowano w niej bibliotekę dzieł prawniczych. Liczy ona 30.000 ksiąg i czasopism o tematyce prawnej oraz z zakresu historii prawa. Przestrzeń ta inspirowana była bibliotekami angielskimi.

Historia

Chociaż praktyka prawnicza sięga aż XIV wieku, to prawnicy nie zrzeszali się w żadnej organizacji związkowej aż do 17 stycznia 1833 roku. Wtedy po ogłoszeniu dekretu królewskiego, wymagalne stało się utworzenie korporacji prawniczych. Na początku, jak wiele innych gildii nie mieli własnej siedziby dlatego spotykali się w domu Miquela Llobeta. Po 4 latach udało im się spotkać w jednostce klasztoru San Felip Neri. Kolejne spotkanie miało miejsce w 1857 roku w sali Sądu Terytorialnego w Pałacu Generalitat.

W 1866 r. korporacja prawnicza miała już swoje własne lokale pod nr 8 przy Rue de la Lleona, na rogu Awinionu. W 1896 r. zajęli pierwsze piętro Casa de la Ardiaca, gdzie mieścili się do 1924 r. Następnie zdecydowali się właśnie na zakup Palau Casades (Pałac Casades), mieszczącego się pod numerem 283 na Carrer Majorca.

Pamiętać musimy, że to instytucja stworzona przede wszystkim w celu zapewnienia interesów adwokatury oraz innych profesjonalistów zawodów prawniczych.

Obecna siedziba Izby Adwokackiej składa się z trzech budynków wzniesionych w różnym czasie.